Sıkça Sorulan Sorular

Bu alanda sıkça sorulan sorulan kısmı mevcuttur. Eğer cevabını aradığınız başka sorular var ise veya daha fazla bilgi edinmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Montessori yöntemi nedir?

Her çocuk aynı yaşta bile olsa farklı gelişim gösterir. Herkese aynı anda aynı şeyi belli bir kalıpla öğretmeye kalkarsak kimi erkenden öğrenip sıkılabilir, kimi daha anlamadan konu biter. İşte Montessori yönteminde ’Çocuk, kendi isteği ve  öğrenme hızı doğrultusunda, soyut kavramları somut materyallerle, yaparak ve yaşayarak;  öğrenir. O anda seçimi kendi yaptığı içinde daha istekli ve mutlu çalışır. Bir Montessori sınıfına gidip, kendi gözlerinizle görmenizi  tavsiye ediyorum. Çocukların gözlerindeki ateşi görün!

Montessori yöntemi çocuğuma ne kazandıracak?

Öncelikle, dikkatlerini daha uzun süre odaklayabilen insanlar olurlar. Çevrelerinde olup biten her şeye duyarlı ve meraklı olurlar, araştırırlar, nedenleri ve  niçinleri sorgulayıp öğrenme isteği duyarlar. Uyaranın çok karmaşık ve fazla olduğu çağımızda  çok gerekli olan , planlı iş yapabilmeyi ve çözüm üretmeyi becerebilirler. Duyuları hassaslaştığı için boyut algıları ve estetik duyguları gelişir. Belki de her şeyden önemlisi, kendi öğrenme biçimini keşfetmiş bir insan olarak Montessori Çocukları dünyayı diğerlerinden daha farklı görürler, onlar öğrenmeyi öğrenmenin zevki için sever ve iş yapmaktan, çalışmaktan mutluluk duyarlar, böylecede daha üretken ve yaratıcı olurlar.

Bu yöntem ne zamandır uygulanıyor ve kim geliştirmiş?

100 yıl önce İtalya’nın ilk kadın tıp doktoru Maria Montessori tarafından geliştirilmiştir. 100 yıldır tüm dünyada uygulanıyor. Dünyada bilinen 20.000 üzerinde Montessori okulu var. Avrupa ülkeleri, ABD, Kanada ve Japonya en fazla Montessori okulu olan ülkelerdir. Adana’da ki tek Montessori okulu Arı Akademi Montessori Okuludur.

Montessori araçlarının özelliği nedir?

Günlük yaşam materyaller, duyu materyalleri, matematik materyalleri, dil materyalleri, biyoloji materyalleri ve kozmik eğitim materyalleri mevcuttur. Her materyal beyinde özel bir bölgeye düzenli uyaran vererek o bölgeyi hassaslaştırır. 0-6 yaş çocuğunun soyut öğrenmesi mümkün değildir . Bu materyallerle tüm eğitim somut olarak yapılır. Çocuk tüm kavramları somut öğrendiği gibi matematik ve coğrafya gibi bilimleri de somut materyallerle öğrenir ve her şey beynine düzgün bir şekilde kaydedilir.

Neden karma yaş uygulaması vardır?

Karma yaş uygulamasının bir çok avantajı vardır.

  1. Klasik sistemde aynı yaştaki tüm çocukların aynı hızda öğrendiği varsayılarak hepsiyle aynı sürede ve şekilde çalışılır.Doğal olarakda bu durumda çocuklar kıyaslanır. Bu koşulda geç öğrenen çocuk daha anlayamadan konu biter ve başarısız damgası alır,kendini ezik hisseder ve çalışma öğrenme isteği azalır. Çabuk öğrenen çocuk ise başarılıdır, övülür ve o da artık kendini daha azla geliştirmek için çabalama ihtiyacı duymaz.k ısacası aynı yaştaki çocukları bir sınıfa toplamak sınıfta aynı seviyede çocuklar olduğunu göstermez, asıl sorun farklı seviyelerin her birine kendine uygun eğitimi sunabilmektir. Montessori Yöntemi bunu başaran bir yöntemdir. Her sınıfta farklı yaştaki çocuklar farklı seviyelerdeki araçlarla çalışırlar, böylece herkes kendine uygun bilgiyi alır.Sadece kendisiyle kıyaslanır ve kendisini geliştirir.
  2. Çocuklar farklı yaşlardaki çocuklarla bir arada olduklarında sosyal olarak daha zengin bir çeşitlilik yaşarlar ve farklı yaşlardaki çocuklarla iletişim kurmayı öğrenirler. Büyük çocuklar küçük çocuklara yardım ederek kendi öz güvenlerini geliştirirler ve öğrenmekte oldukları konuyu pekiştirirler. Küçük çocuklar kendilerinden bir ya da iki yaş büyük olan çocuklarla çalıştıklarında bu çalışma biçimi bir yetişkinle çalışmaktan farklıdır çünkü çocukların kendi aralarındaki iletişim bir yetişkin ve çocuk arasındaki iletişimden farklıdır. Çocuklar diğer çocukların karşılaştığı zorluğu anladıklarında kendi dilleriyle ifade ederler ve bu süreçte zorlanmazlar.
  3. Çocuk aynı sınıfta kendinden daha küçük ve daha büyüklerin çalışmalarını gözlemlediğinde kendi seviyesini değerlendirebilir. Neredeydim, şimdi nereydim, çalışırsam başka neler yapabilirim

Çocuklarımız buradan çıkınca ne olacak? Normal eğitim veren okullara uyum sağlayabilecek mi?

Dünya üstündeki her Montessori okulunun en çok karşılaştığı soru bu sorudur. Ve cevabı kesinlikle hayırdır, Montessori Eğitimi’nden sonra çocuklar ilkokula başladıklarında uyum zorluğu yaşamazlar. Montessori okullarında yetişen çocuklar kendi başlarına sorunlarını çözen çocuklardır, bu özelikleri ve kendilerine duydukları güven sayesinde çevrelerine kolay uyum sağlarlar. Topluluk içinde nasıl davranmaları gerektiğini ve kurallara uymayı bildiklerinden çabuk kabul görürler. Yarıştırılmak ya da kıyaslanmak yerine birbirlerini desteklemek öğretildiğinden katıldıkları toplulukların büyük kesimi tarafından olumlu karşılanırlar ve güçlü sosyal ilişkiler kurarlar. Montessori Yöntemi bir kişilik eğitimidir ve hiçbir biçimde kendisinden sonra gelecek eğitime ve hayat koşullarına uyum sağlamaya engel oluşturmaz. Çocuk günlük yaşam becerilerini kazanmış olarak ve öz güvenli olarak ilkokula başlıyor, ezilmiyor, örselenmiyor. Dikkatini yoğunlaştırma becerisi geliştiği için , matematiğin, biyolojinin,coğrafyanın tüm temellerini öğrendiği ve okuma yazmayı da öğrendiği için başarısızlık duygusuna kapılıp okul hayatından soğumuyor. Bu sebeplerle Montessori sistemi ile okul öncesi eğitim alan çocuklar ister devlet okulu ister özel okula gitsin zorlanmıyor ve hatta kendi ayakları üzerinde durabilmeyi, iç disiplini ve sadece kendi için öğrenmeyi öğrendiğinden daha sosyal mutlu ve başarılı oluyorlar.

Bu yöntemde çocuklar sadece eğitim mi alıyor? Bu çocuklar oyun oynayacak mı?

Montessori yöntemi sanılanın aksine çocuğun yaşamı normal olarak yaşadığı bir ortam hazırlar. Çocuklar gün içinde 3 saat Montessori materyalleri ve proje çalışmalarıyla uğraşmanın dışında, tabii ki oynarlar, dans ederler, şarkı söylerler, gezilere ve tiyatrolara giderler, park da bahçede keyifli vakit geçirirler. Ama unutmayın ve lütfen resimlerdeki gözlere bakın çalışırken de son derece mutlular.

Çocuklarımız sosyalleşecekler mi? Grup çalışması ve paylaşmayı öğrenecekler mi?

Montessori yöntemi tüm sistemler içinde çocuğun sosyalleşmesini en fazla destekleyen eğitim sistemidir. Bu bugüne kadar yapılmış çok fazla çalışmayla gösterilmiş.

Kimler Montessori eğitimi alabilir?

Montessori yöntemine uygun olmayan çocuk yoktur. Fakat bu yönteme uygun olmayan aile vardır. Bu nedenledir ki çocuğundan ne beklediğini bilen her ailenin çocukları Montessori eğitimi alabilir. Bizim okulumuzda 12 aydan itibaren Montessori eğitimi veriliyor.

İki yaşında okula başlaması erken mi, daha çok küçük mü?

Çocuğun bilgiyi alım gücü ve hızı zaman ilerledikçe düşer, bu gösteriyor ki bilginin en verimli alındığı zamanı en iyi şekilde değerlendirilmek gerekir. Okulların, çocukların oyalandığı yerler olarak görülmesi ve çocukların okula başlama yaşının geciktirilmesi ne yazık ki çocukların mümkün becerilerinin gelişememesi ve hatta bazı becerilerin hiç ortaya çıkamamasına neden olur. Oysa, bir Montessori okulu çocuğun gelişimini rastgele uyaranlara bırakmayarak onun sınırsız gelişimini destekler. Fakat okula başlama yaşı ayırt edici bir etkendir, elbette iki yaşında okula başlayan bir çocuğun alım gücü ve hızı dört yaşında başlayan bir çocuktan farklı olacaktır.

Montessori çocukları gelecek hayatlarında daha başarılı bireyler olur mu?

Kesinlikle. Araştırmalar göstermiştir ki Montessori yöntemi’ne göre eğitim almış olan çocuklar hem akademik konularda hem de sosyal ve duygusal olarak gelecek hayatlarına daha iyi hazırlanmış bir biçimde başlarlar. Montessori çocuklarının becerilerini maddelemek istersek aşağıdaki gibidir:

·         Genel akademik sınavlarda başarıları yüksektir.

·         Yönergelere uyumları tamdır.

·         İşlerini zamanında teslim etme disiplinleri gelişmiştir.

·         Öğrenmek için gösterdikleri ilgi sınırsızdır.

·         İhtiyaç duyulan ana becerilere hali hazırda sahiptirler çünkü bu becerileri alırken diğerlerinin sahip olmadığı imkânlara sahiptirler.

·         Sorumluluk alma konusunda isteklidirler.

·         Konuyu geliştiren sorular soran bir zihin yapısına yani eleştirel düşünceye sahiptirler.

·         Farklı ve yeni koşullara uyumları açısından ileri beceriler gösterirler.

Bütün bu özelliklere sahip olarak diğerlerine göre önde olan konumlarda hayata başlarlar. Açıkçası çok kişi mühendis ya da doktor unvanını almaya yetecek akademik beceriler gösterir ama hepsi hayatta yaptığı işte başarılı olamaz. Bunun nedeni açıktır çünkü akademik başarı yetmez. Çalışma alanına uyum ve çalıştığınız kişilerle kurduğunuz olumlu ilişkiler sizi başarıya ulaştıracak, akademik olarak öğrendiklerinizi uygulamanızı sağlayacaktır. Bu nedenle insan ilişkilerini erken yaşta öğrenmek ve onlara hakim olmak önemlidir. Montessori Yöntemi öğrettiği tüm akademik bilgilerin yanı sıra çocuğa sosyal ilişkileri de öğretir. Bu bilgi, Montessori Çocukları’nı ayrıcalıklı hale getirir.

Yeni okulunuz ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Yeni okulumuz ile ilgili bilgileri bu adreste bulabilirsiniz.

breitling superocean replica watches high quality replica watches